وبلاگ خبری و فروشگاهی ساتاپلاس
90

واکسن بوستر چیست؟ چه کسانی نیاز دارند؟

بازدید 660

زمانی که پای واکسن برای حفاظت در برابر بیماری‌هایی مثل کووید ۱۹ در میان باشد، تزریق دوز بوستر می‌تواند بخشی طبیعی از فرایند واکسیناسیون باشد. در واقع واکسن بوستر ۱ یا چند دوز اضافی واکسن است که بعد از دریافت دوز اصلی دریافت می‌شود. بوسترها می‌توانند هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها بعد تزریق شوند. مثلا بیشترمان خاطره‌ای از دریافت بوستر بیماری‌هایی مثل سرخک، سیاه‌سرفه، مننژیت یا حتی کزاز داریم. اما می‌دانید واکسن بوستر کرونا چیست و چه موقع باید دریافت شود؟ برای اطلاعات بیشتر، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

واکسن بوستر کووید ۱۹ چیست؟

واکسن بوستر کرونا ۱ یا چند دوز اضافی واکسن است که بعد از کاهش اثر حفاظتی دوزهای اصلی واکسن دریافت می‌شود. دوز بوستر به افراد کمک می‌کند در برابر بیماری شدید کرونا محافظت قوی داشته باشند. با تزریق دوز اصلی، سیستم ایمنی ویروس را شناسایی می‌کند و برای تولید آنتی‌بادی آماده می‌شود.

با گذشت زمان، ممکن است توانایی بدن برای شناخت و دفاع کاهش یابد. بنابراین واکسن بوستر با یادآوری ویروس به سیستم ایمنی بدن آن را برای دفاع در برابر ویروس آماده نگه می‌دارد و با این کار سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. به همین دلیل در بسیاری از کشورها تزریق واکسن بوستر کرونا برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر این بیماری توصیه می‌شود و در ایران هم از تزریق دوز سوم واکسن کرونا از سال ۱۴۰۰ اجرایی شده است.

چه افرادی می‌توانند دوز اول و دوم بوستر کرونا را دریافت کنند؟

 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) توصیه می‌کند افراد ۱۸ سال به‌بالا که نقص ایمنی خفیف تا شدید دارند دوز بوستر را دریافت کنند. تزریق دوز بوستر با توجه به واکسن‌های موجود در هر کشور انجام می‌شود. مثلا در آمریکا ۴ هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن فایزر و مدرنا، واکسن سوم (بوستر اول) و حداقل ۴ ماه بعد از سومین واکسن، واکسن چهارم (بوستر دوم) را دریافت کنند.

همچنین کودکان ۵ تا ۱۷ سالی که نقص ایمنی دارند برای دوزهای سوم و چهارم فقط می‌توانند واکسن فایزر بزنند. انواع واکسن کرونا در ایران شامل واکسن کووایران برکت، سینوفارم، اسپوتنیک وی و آسترازنکا است و تزریق دوز سوم واکسن به افراد بالای ۱۸ سال از سال ۱۴۰۰ شروع شده است.

این دوزهای اضافی پاسخ سیستم ایمنی افراد دچار نقص ایمنی را بهبود می‌دهد. این افراد بیشتر در برابر کرونا آسیب‌پذیرند و در معرض خطر بیماری‌های جدید و طولانی‌مدت هستند. همچنین سطح ایمنی آنها بعد از دریافت واکسن اصلی پایین‌تر از افرادی است که نقص ایمنی ندارند. این مسئله به‌علت ناکارآمدی واکسن نیست، بلکه سیستم ایمنی آنها برای ایجاد حفاظت در برابر بیماری‌های شدید به دوزهای اضافی نیاز دارد.

در تاریخ ۳۰ مارچ ۲۰۲۲ (۱۰ فروردین ۱۴۰۱)، سازمان CDC مجوز تزریق بوستر دوم کرونا به افراد واجد شرایط را صادر کرد که عبارت‌اند از:

 • افراد ۵۰ سال به‌بالایی که حداقل ۴ ماه از دریافت اولین دوز بوسترشان گذشته باشد؛
 • افراد ۱۲ سال به‌بالایی که سرکوب ایمنی متوسط یا شدید دارند.

واکسن‌های موجود در ایران برای دوز بوستر چیست؟

تزریق دوز سوم واکسن آسترازنکا نه‌تنها در ایران، بلکه در کشورهای دیگر هم توصیه نمی‌شود. زیرا این واکسن از نوع آدنوویروس است و شاید تکرار تزریق آن آنتی‌بادی مناسبی در بدن ایجاد نکند. از طرف دیگر واکسن‌های اسپوتنیک و آسترازنکا تا ۶ ماه بعد از تزریق دوز دوم به واکسن بوستر نیاز ندارند و بعد از آن باید برای دریافت واکسن بوستر اقدام کرد. اما واکسن‌های سینوفارم، برکت و بهارات سه‌نوبتی هستند، بنابراین لازم است افراد دوز سوم واکسن را دریافت کنند. دوز بوستر این واکسن‌ها می‌تواند همان واکسن نوبت اول و دوم باشد یا واکسن بوستر آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس تزریق شود. افرادی که در نوبت اول و دوم واکسن اسپوتنیک وی تزریق کرده‌اند، در نوبت سوم می‌توانند واکسن بوستر پاستوکووک پلاس یا آسترازنکا را تزریق کنند.

۱. واکسن بوستر پاستوکووک پلاس

تزریق دوز سوم واکسن کرونا از سال ۱۴۰۰ در ایران آغاز شده است. پاستوکووک واکسنی نوترکیب و تولید مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کشور کوباست. پاستوکووک پلاس از جمله واکسن‌های تولید داخلی است که به‌عنوان دوز تقویتی یا بوستر برای تمام افراد بالای ۱۲ سال که ۲ دوز واکسن اصلی اسپوتنیک یا آسترازنکا را دریافت کرده‌اند قابل‌استفاده است. البته از نظر تئوری می‌توان این واکسن را واکسن تقویتی همه واکسن‌ها در نظر گرفت، اما فعلا این کار انجام نمی‌شود. همچنین خود واکسن پاستوکووک می‌تواند به‌عنوان بوستر واکسن‌هایی که عملکرد ضعیفی دارند استفاده شود.

۲. واکسن بوستر اسپایکوژن

 

واکسن ایرانی‌استرالیایی و نوعی پروتئین نوترکیب است که فاز اول مطالعات بالینی آن در استرالیا و فاز دوم و سوم آن در ایران انجام شده و مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت دریافت کرده‌ است. اسپایکوژن کم‌عارضه‌ترین واکسن و انتخاب خوبی برای دوز یادآور است.

آیا کودکان می‌توانند بوستر دریافت کنند؟

در حال حاضر واکسن های مناسب گروه سنی کودکان در ایران شامل سینوفارم و پاستوکووک است که در ۲ نوبت تزریق می‌شوند و هنوز درباره تزریق دوز سوم واکسن کرونا به افراد زیر ۱۸ سال تصمیمی گرفته نشده است.

عوارض جانبی دوز بوستر چیست؟

بعد از تزریق واکسن کرونا ممکن است علائم موقتی مشابه واکسن آنفولانزا داشته باشید، مثل سرفه یا ورم دست در محل تزریق. همچنین ممکن است یکی‌دو روز دچار تب، بدن‌درد، سردرد و خستگی شوید یا لرز و ورم غدد لنفاوی ایجاد شود. این علائم به این معنی نیست که شما مریض هستید، بلکه یعنی سیستم ایمنی شما به تزریق واکنش نشان داده است و در برابر ویروس کرونا حفاظت ایجاد می‌کند.

چه تفاوتی بین بوستر و دوز اضافی وجود دارد؟

بوستر کرونا زمانی تزریق می‌شود که فرد واکسن‌های اولیه را دریافت کرده باشد و ایمنی او در برابر کرونا با گذشت زمان کاهش پیدا کند. با توجه به نوع واکسنتان، زمان تزریق واکسن بوستر و مقدار آن متفاوت خواهد بود. مثلا افرادی که واکسن مدرنا زده‌اند در نوبت بوستر باید نصف دوز واکسن مدرنا را تزریق کنند.

در حال حاضر، تزریق دوز اضافی یا بوستر دوم به افرادی با سیستم ایمنی ضعیف توصیه می‌شود. این دوز اضافی برای بهبود پاسخ افراد دچار نقص ایمنی به واکسن‌های اولیه در نظر گرفته شده است.

آیا باید نوع واکسن اولیه و بوستر یکی باشد؟

خیر، می‌توانید از برندهای مختلف استفاده کنید. در کشورهای دیگر ۳ واکسن فایزر، مدنا و جانسون‌جانسون تأییدیه واکسن بوستر را دریافت کرده‌اند و واکسن بوستر اول و دوم شما می‌تواند برندی متفاوت با واکسن اولیه کرونا باشد.

آیا تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران انجام می‌شود؟

دکتر سارا شاه‌آبادی در مصاحبه با ایسنا گفته است که به‌دلیل احتمال ورود سویه‌های جدید کرونا، تزریق دوز چهارم واکسن کرونا برای افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای قبل از عید نوروز آغاز شده است. اما برای تزریق دوز چهارم به سایر افراد هنوز دستورالعملی ابلاغ نشده است. با این‌ حال به‌دلیل ادامه‌داربودن بیماری کرونا در کشور، ممکن است تزریق بوستر نوبت دوم برای سایر افراد هم در نظر گرفته شود.

شما بگویید

با توجه به اهمیت واکسیناسیون سراسری در برابر ویروس کرونا، شما هم برای دریافت دوز سوم واکسن اقدام کرده‌اید؟ تقریبا چند درصد از اطرافیانتان واکسن اصلی و بوستر را تزریق کرده‌اند؟ چه دیدگاهی در خصوص استفاده از واکسن دارند؟ در صورت تمایل، می‌توانید تجربه و نظرتان را در قسمت ارسال دیدگاه بنویسید و این مطلب را از طریق شبکه‌های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید و آنها را به تزریق دوزهای تقویتی واکسن تشویق کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. HellyLob گفت:

  dark web payment methods incognito market url [url=https://cypher-darkweb-drugstore.com/ ]dark markets montenegro [/url]

 2. CorryShell گفت:

  reddit darknet reviews incognito darknet market [url=https://cypher-darknet-drugstore.com/ ]how to access the darknet market [/url]

 3. Williamhex گفت:

  tor darknet market address cannazon market link [url=https://dark-web-cannahome.com/ ]dream market darknet link [/url]

 4. CharlesCax گفت:

  working dark web links Cocorico Market link [url=https://cannahome-online-drugs.com/ ]top dark net markets [/url]

 5. HellyLob گفت:

  darknet steroid markets assassination market darknet [url=https://cannahomemarket-link.com/ ]dark web links reddit [/url]

 6. WilliamZep گفت:

  active darknet market urls dark web step by step [url=https://cannahome-darkmarket.com/ ]weed darknet market [/url]

 7. Grantrib گفت:

  how to access deep web safely reddit site darknet market [url=https://cannahomedrugsonline.com/ ]darknet markets fake id [/url]

 8. RalphRit گفت:

  current darknet market list deep web onion url [url=https://cannahome-onion-darkmarket.com/ ]darknet seiten dream market [/url]

 9. Frankrib گفت:

  onion tube porn top darknet market now [url=https://cannahome-drugsonline.com/ ]darknet markets urls [/url]

 10. Geraldabubs گفت:

  darknet drugs australia credit card dark web links [url=https://darkweb-darkfox.com/ ]darknet market adderall prices [/url]

 11. RobertSon گفت:

  мега onion оффициальный сайт mega сайт

 12. DavidGof گفت:

  dark web markets reddit darknet links market [url=https://darkfoxdarkwebmarket.com/ ]dark web links market [/url]

 13. Davidinhar گفت:

  cannahome link link de hiden wiki [url=https://cannahome-darkmarketplace.com/ ]darknet market redit [/url]

 14. DonaldBooge گفت:

  online onion market deep deep web links [url=https://darkfoxdarkweb.com/ ]underground market online [/url]

 15. Ronaldflows گفت:

  alphabay url trusted darknet vendors [url=https://cannahome-dark-market.com/ ]darknet markets 2022 [/url]

 16. Haroldtraut گفت:

  biggest darknet markets dark markets albania [url=https://darkfox-darknet-drugstore.com/ ]darknet market links 2022 [/url]

 17. Dannyovalk گفت:

  deep net access dark market link [url=https://darkfox-onion-market.com/ ]dark web markets reddit 2022 [/url]

 18. DamonJef گفت:

  darknet market wiki bohemia url [url=https://darkfoxdrugsmarketplace.com/ ]deep web markets [/url]

 19. JuliusDiono گفت:

  incognito market darknet how to get to darknet market [url=https://darkmarketdarkfox.com/ ]darknet black market [/url]

 20. CraigOnelf گفت:

  archetyp market url onion marketplace drugs [url=https://cannahomedarkweb.com/ ]top ten deep web [/url]

 21. Josephfease گفت:

  darknet market sites darknet drug dealer [url=https://darkfox-darkmarket-online.com/ ]tor markets [/url]

 22. Brandongub گفت:

  popular dark websites Abacus Market darknet [url=https://darkfox-marketplace.com/ ]alphabay darknet market [/url]

 23. Randytrite گفت:

  links deep web tor online black market electronics [url=https://darkwebdarkfox.com/ ]darknet links 2022 drugs [/url]

 24. Matthewfah گفت:

  access the black market safe list of darknet market links [url=https://darkfox-online-drugs.com/ ]credit card dark web links [/url]

 25. SmittRah گفت:

  darknet drugs australia darknet market wikia [url=https://cannahomedarkwebdrugstore.com/ ]anadrol pills [/url]

 26. JulianNut گفت:

  darknet list onion seiten 2022 [url=https://darkfoxmarket-linkk.com/ ]dark markets latvia [/url]

 27. Williamhex گفت:

  dark web live dark markets japan [url=https://dark-market-cannahome.com/ ]dark web address list [/url]

 28. HellyLob گفت:

  biggest darknet markets 2022 versus project market darknet [url=https://cannahomemarket-link.com/ ]darkfox market url [/url]

 29. PatrickStupt گفت:

  drugs from darknet markets archetyp link [url=https://darkfoxmarketplacee.com/ ]dark web onion markets [/url]

 30. Davidinhar گفت:

  onion tube porn tor dark web [url=https://cannahome-darkwebmarket.com/ ]access the dark web reddit [/url]

 31. Geraldabubs گفت:

  google black market best working darknet market 2022 [url=https://darkfoxmarket-urll.com/ ]darknet market noobs guide [/url]

 32. DavidAspep گفت:

  blacknet drugs darknet steroid markets [url=https://versusdrugsonline.com/ ]darknet market reddit 2022 [/url]

 33. Shanefep گفت:

  alpha market url dark markets macedonia [url=https://cannahomedarkmarketx.com/ ]darknet market guide reddit [/url]

 34. CharlesSnoca گفت:

  links da deep web 2022 bohemia market link [url=https://darkfoxdarknet.com/ ]black market websites credit cards [/url]

 35. Grantrib گفت:

  blacknet drugs cannazon market [url=https://cannahomedrugsmarketplace.com/ ]how to buy from the darknet markets lsd [/url]

 36. RalphRit گفت:

  darknet market link updates how to create a darknet market [url=https://cannahome-onion-darkmarket.com/ ]pyramid pill [/url]

 37. Brianleade گفت:

  weed darknet market drug market [url=https://darkfox-darkweb-drugstore.com/ ]darknet online drugs [/url]

 38. Robertfop گفت:

  dark markets germany cannazon darknet market [url=https://darkfoxmarket24.com/ ]shop valid cvv [/url]

 39. Davidinhar گفت:

  onion market url Heineken Express darknet [url=https://cannahome-darkwebmarket.com/ ]dark web drugs bitcoin [/url]

 40. Geraldabubs گفت:

  darknet market arrests best fraud market darknet [url=https://darkweb-darkfox.com/ ]best darknet market 2022 reddit [/url]

 41. Dannyovalk گفت:

  dark web adderall darknet market adderall [url=https://darkfox-onion-market.com/ ]dark web sites for drugs [/url]

 42. ADEliva گفت:

  dark web vendors darknet drugs sales [url=https://darkfoxdarkneturl.com/ ]darknet markets norge [/url]

 43. Brandongub گفت:

  i2p darknet markets deep web deb [url=https://darkfox-darknet.com/ ]grey market drugs [/url]

 44. Matthewfah گفت:

  legit darknet sites deep web addresses onion [url=https://darkfox-online-drugs.com/ ]reddit darknet markets uk [/url]

 45. JustinGralK گفت:

  darknet market package naked lady ecstasy pill [url=https://cannahome-darkmarket-online.com/ ]top 10 dark web url [/url]

 46. JamesDaymn گفت:

  dark markets austria deep web cc dumps [url=https://cannahome-drugs-market.com/ ]most popular darknet markets 2022 [/url]

 47. Geraldabubs گفت:

  black market online dark web search engine 2022 [url=https://darkweb-darkfox.com/ ]dark markets denmark [/url]

 48. CorryShell گفت:

  darknet drugs sales top darknet drug sites [url=https://versusonlinedrugs.com/ ]darkmarket link [/url]

 49. Sirnethy گفت:

  best darknet drug market 2022 deep dot web links [url=https://cannahomedarkmarketonline.com/ ]dark web sales [/url]

بیشتر بخوانید