وبلاگ خبری و فروشگاهی ساتاپلاس
132

لیست خدمات و پوشش های بیمه تامین اجتماعی

بازدید 698

لیست خدمات و پوشش های بیمه تامین اجتماعی

سازمان بیمه تامین اجتماعی یک سازمان دولتی است که برای ارائه خدمات بیمه تامین اجتماعی از آن استفاده می‌شود. این سازمان از سال ۱۳۲۹ تاسیس شده‌ و وظیفه آن تحت پوشش قراردادن کارگر‌ها و کارمند‌های حقوق بگیر و دستمزد است. در این مطلب درباره بیمه تامین اجتماعی و چگونگی خدمات این سازمان توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

در حال حاضر حدود ۴۲ میلیون نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند. با توجه به اینکه بیمه تامین اجتماعی دولتی است اما تامین بودجه آن از طریق حق بیمه‌های دریافتی است که از سازمان‌ها و شرکت‌های در حال فعالیت دریافت می‌کند.

در حقیقت روش کار بیمه تامین اجتماعی به این گونه است که از کارفرماها می‌خواهند که ۳۰ درصد از حقوق و مزایای مشمول کارگر را به عنوان حق بیمه ماهانه به این سازمان پرداخت کنند. این بیمه جزو بیمه‌های اجباری است که هر فردی با تشکیل کارگاه و دریافت کد کارگاهی مشمول آن می‌شود. بنابراین خدمات بیمه تامین اجتماعی برای کارمند‌ها و کارگر‌ها در این شرایط قابل استفاده است.

اگر شما جزو افرادی هستید که می‌خواهید از این خدمات بهره‌مند شوید و در هیچ سازمان یا ارگانی فعالیت ندارید، می‌توانید با پرداخت حق بیمه از خدمات بیمه اختیاری  تامین اجتماعی استفاده کنید.

حق بیمه چیست؟

با توجه به ماده ۲ قانون بیمه تامین اجتماعی، پرداخت وجوهی که بر اساس این قانون برای استفاده از مزیت‌های این سازمان پرداخت شود، حق بیمه می‌گویند. کل مبلغ حق بیمه ۳۰ درصد از حقوق کارمند‌ها است که ۲۳ درصد آن را کارفرما و ۷ درصد آن را کارگر پرداخت می‌کند. در حقیقت به مبلغی که کارفرما برای برخورداری کارگر از مزیت‌های بیمه به سازمان تامین اجتماعی کشور پرداخت می‌کند، حق بیمه می‌نامند. اما اگر مایل هستید اطلاعات جامع‌تری در این باره به دست آورید به مقاله حق بیمه مراجعه نمایید.

خدمات بیمه تامین اجتماعی در حالت کلی

بیمه تامین اجتماعی برای حمایت از کارگر‌ها و کارمند‌ها ایجاد شده‌است و همانطور که گفته شد با همکاری کارفرماها و دولت اداره می‌شود.خدمت‌های سازمان بیمه تامین اجتماعی به دو صورت است. خدمات درمانی و خدمات غیر درمانی موارد تحت پوشش این بیمه‌نامه است.

خدمات بیمه تامین اجتماعی

خدمات و پوشش های بیمه تامین اجتماعی

هر فردی که در سازمان‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌ها و محیط‌های کاری مشغول به فعالیت باشد، باید جزو قوانین کار و شامل پوشش بیمه تامین اجتماعی باشد. اگر کارفرمایی در پرداخت حق بیمه و تحت پوشش قراردادن کارمند‌های خود کوتاهی کند، منجر به تخلف شده و  کارمند می‌تواند از این کارفرما شکایت کند.

این سازمان برای ارائه خدمات بیمه تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه‌های بسیار اندک، آینده فرد بیمه‌شده را تضمین می‌کند. بدین صورت که فرد تا پایان عمر خود بعد از گذراندن دوره کار که به صورت ۱۰، ۲۰ و ۳۰ ساله است از مزیت بیمه بازنشستگی  و مستمری استفاده خواهد کرد. بازنشستگی ده ساله از دیگر خدمات تامین اجتماعی است تا افراد بیشتری بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

پرداخت مستمری یکی از مهمترین خدمات بیمه تامین اجتماعی است که هنگام حادثه و در صورت ازکارافتادگی و نقص عضو به بیمه‌شده پرداخت خواهد شد و نگرانی وی را برای تامین مخارج زندگی کاهش خواهد داد.

بخش مهم دیگر این خدمات را می‌توان خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی دانست که برای درمان بیمه‌شده و افراد تحت تکلف قابل استفاده است.

خدمات بیمه تامین اجتماعی

خدمات بیمه تامین اجتماعی بسته به نوع گروه متفاوت است. خدمات بیمه شدگان شامل موارد زیر است:

 • بیمه دانشجویی
 • بیمه زنان خانه دار و دختران
 • کمک هزینه بارداری
 • کمک هزینه ازدواج
 • کمک هزینه کفن و دفن
 • بیمه بیکاری
 • اروتز و پروتز
 • جمع آوری سوابق
 • غرامت دستمزد ایام بیماری
 • بیمه سربازی: از خدمات دیگر، اضافه کردن مدت زمان خدمت به سابقه بیمه تامین اجتماعی است که به آن بیمه سربازی می‌گویند. در حقیقت به ازای تعداد ماه‌هایی که افراد خدمت سربازی انجام داشته و سابقه بیمه داشته اند، می‌توانند به سوابق بیمه تامین اجتماعی خود اضافه کنند. برای اطلاعات بیشتر، مقاله بیمه سربازی را مطالعه کنید.

خدمات مربوط به کارفرمایان شامل موارد زیر است:

 • حوادث ناشی از کار
 • دریافت نرم افزار ارسال لیست حق بیمه
 • تسهیلات قانونی
 • پیمانکاران
 • معاینات بدو استخدام

خدمات مهم بازنشستگی شامل موارد زیر است:

 • مستمری بازنشستگی
 • مستمری ازکارافتادگی
 • مستمری بازماندگان

در ادامه به صورت جداگانه توضیحاتی درباره بعضی از مهم‌ترین خدمات بیمه تامین اجتماعی خواهیم داد. از دیگر محصولات، بیمه عمر تامین اجتماعی است که شرایط مخصوص به خود را دارد.

بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی از دیگر خدمات تامین اجتماعی است که به وسیله آن دانشجویان می‌توانند با پرداخت حق بیمه، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته و برای آن‌ها سابقه حساب شود. در گذشته دانشجویان نمی‌توانستند به صورت مستقل تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و فقط می‌توانستند تحت پوشش درمانی بیمه پدر یا مادر خود باشند. در حقیقت هیچ سابقه‌ای برایشان در نظر گرفته نمی‌شد. حال آن‌ها می‌توانند با پرداخت حق بیمه و با انتخاب یکی از طرح‌های ۱۴، ۱۶ و ۲۰ درصد برای خود سابقه ایجاد کنند. البته این طرح برای کسانی است که در حال حاضر دانشجو بوده و بین ۱۸ تا ۵۰ سال هستند. امکان اضافه کردن سال‌های گذشته وجود ندارد. بیمه دانشجویی از زیرمجموعه بیمه مشاغل آزاد است.

بیمه زنان خانه دار

این بیمه مخصوص دختران و زنانی است که به فعالیت در جایی مشغول نیستند و به عبارتی خانه دار هستند. درصد بسیار زیادی از زنان کشور را زنان خانه دار تشکیل می‌دهند. حتی زنانی که در گذشته در شرکتی مشغول به کار بوده‌اند؛ اما اکنون دیگر فعالیتی ندارند، می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.  از جمله مهم‌ترین مزایای این بیمه، ایجاد سابقه و امکان بهره بردن از مستمری بازنشستگی هم برای خود و برای فرزندان خود است. علاوه بر این آن‌‌ها می‌توانند تحت شرایط خاصی همسر، پدر و مادر و فرزندان خود را تحت پوشش خود قرار دهند.

کمک هزینه برای ازدواج و جهیزیه

سازمان بیمه تامین اجتماعی برای تشویق جوانان به امر مقدس ازدواج، کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی در نظر گرفته‌ است. شرایط لازم برای استفاده از هزینه کمک ازدواج، این است که بیمه‌شده باید ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل ۷۲۰ روز کار کرده و پرداخت حق بیمه در سازمان تامین اجتماعی برای او ثبت شده‌ باشد. همچنین در زمان ثبت ازدواج، مشغول به کار باشد.

لازم به ذکر است که این کمک هزینه، فقط برای ازدواج و عقد دائمی ‌ثبت شده‌ در دفترخانه‌ها قابل استفاده‌‌ است. همچنین اگر زن و مرد هر دو به صورت جداگانه مشمول این شرایط باشند، می‌توانند به صورت جداگانه برای دریافت کمک هزینه ازدواج، اقدام کنند.

کمک هزینه بارداری

در این خدمات، بیمه شدگان زن با تحویل گواهی تولد، شناسنامه خود و نوزادشان، غرامت ایامی را که به دلیل زایمان در خانه هستند، دریافت کنند. مرخصی زایمان خدماتی است که به زنان کمک می‌کند تا در زمان بارداری و تولد نوزادشان دغدغه‌ای نداشته باشند.

بیمه بیکاری

بیمه بیکاری یکی از خدمات بیمه تامین اجتماعی است که به منظور حمایت از کارگر و کارمند‌ها طراحی شده‌است. اگر کارگر و کارمندی از محیط کار خود اخراج شود یا کارفرما اعلام عدم نیاز نیرو داشته باشد، با توجه به شرایط خاص بیمه بیکاری، در یک بازه زمانی مشخص می‌تواند حقوق پایه دریافت کند تا یک شغل مناسب برای او پیدا شود.

به طور کلی بیمه‌شده از سازمان بیمه، مقرری بیمه بیکاری دریافت خواهد کرد. این مقرری برای افرادی که شغل خود را از دست می‌دهند، یک مزیت است تا با خیال راحت تر بتوانند، شغل مناسب پیدا کنند و بحران‌های مالی در زمان بیکاری را پشت سر بگذارند.

پرداخت مستمری در دوران بازنشستگی

به طور معمول افرادی که در سازمان‌ها مشغول به فعالیت هستند بعد از ۳۰ سال بازنشسته خواهند شد و می‌توانند از مزیت‌های مستمری در زمان بازنشستگی استفاده کنند. مستمری به صورت ماهانه و تا زمان حیات بیمه‌شده قابل پرداخت است. دقت کنید که نحوه محاسبه دریافت مستمری در خدمات بیمه تامین اجتماعی به این گونه است که میانگین دو سال آخر حق بیمه دریافتی قابل پرداخت است.

نکته: در زمان دریافت مستمری و بازنشستگی، دفترچه درمان همچنان قابل استفاده است و برای افراد تحت تکلف هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مستمری در صورت از کارافتادگی

اگر برای سازمان بیمه تامین اجتماعی مشخص شود که بیمه‌شده ازکارافتاده است، به صورت ماهانه مستمری ازکارافتادگی پرداخت خواهد شد. همچنین در این خدمات بیمه سازمان تامین اجتماعی می‌توان از خدمات درمانی استفاده کرد.

 

چگونگی استفاده از مستمری ازکارافتادگی به صورت غیرحضوری

متقاضیان این سرویس باید به صورت غیرحضوری به سامانه https://eservices.tamin.ir/ مراجعه و مراحل زیر را طی کنند:

اگر از قبل ثبت نام نکرده‌اید، باید روی دکمه ثبت نام زده و اطلاعات خود را به عنوان کاربر جدید ثبت کنید.

 

بعد از ثبت نام و ورود به سایت، لازم است تا از طریق مراحل زیر، وارد بخش ثبت مستمری از کارافتادگی شوید: مستمری بگیران/ مستمری ازکارافتادگی/ برقراری مستمری ازکارافتادگی

با کلیک روی این بخش، در ابتدا شرایط و مدارک دریافت مستمری از کارافتادگی برای شما نشان داده خواهد شد.

شرایط دریافت مستمری

شرایط دریافت انواع مستمری ازکارافتادگی به صورت زیر است:

 

 1. در صورتی که بیمه‌شدگان بر اساس نظر پزشک، آسیب و بیماری آن ها غیرقابل علاج تشخیص داده شود و همچنین بعد از انجام خدمات توانبخشی و بر اساس نظر کمیسیون پزشکی ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی توانایی خود را از دست داده باشند؛ در گروه‌های زیر قرار خواهند گرفت:
 • ازکارافتادگی کلی در صورت کاهش قدرت کار با حداقل درجه ۶۳ درصد
 • ازکارافتادگی جزئی در صورت کاهش قدرت کار با درجه بین ۳۳ تا ۳۶ درصد
 • استحقاق دریافت غرامت نقص مقطوع در صورت کاهش قدرت کار بین ۱۰ تا ۳۳ درصد
 1. اگر بیمه‌شده بر اثر حادثه حین کار یا بیماری سخت دچار ازکارافتادگی شود، بدون در نظر گرفت مدت پرداخت حق بیمه به او مستمری ازکارافتادگی ناشی از کار داده خواهد شد.
 2. بیمه‌شده در مدت ده سال قبل از حادثه غیرناشی از کار یا بر اثر ابتلا به یک بیماری سخت حداقل حق بیمه یک سال کار را که متضمن حق بیمه ۹۰ روز کار ظرف یک سال قبل از وقوع حادثه یا بیماری منجر به ازکارافتادگی باشد، به او مستمری ازکارافتادگی ناشی از کار داده خواهد شد.

مدارک مورد نیاز:

 1. نظریه کمیسیون پزشکی بدوی (اگر نظریه مزبور قبل از اول فروردین ۹۷ باشد.)
 2. نظریه کمیسیون پزشکی تجدید نظر (اگر نظریه مزبور قبل از اول فروردین ۹۷ باشد)
 3. گزارش حادثه اعلام شده از طرف کارفرما یا فرد حادثه دیده
 4. گزارش بازرسی کار در خصوص دلیل وقوع حادثه یا بروز بیماری
 5. آرای قطعی مراجع قضایی در خصوص حادثه یا بروز بیماری (در صورت وجود)

بعد از آن اطلاعات افراد تبعی نشان داده می‌شود. البته این اطلاعات این افراد باید در پایگاه هویت سازمان تامین اجتماعی ثبت شده باشد. البته امکان ویرایش وجود دارد. به هر حال بعد از تایید وارد مرحله بعد خواهید شد.

در مرحله بعدی، اطلاعات هویتی، سوابق بیمه‌شده و نظریه کمیسیون پزشکی نشان داده‌می‌شود. درصورت اعتراض نسبت به کمیسیون پزشکی یا سوابق می توانید روی دکمه هر یک کلیک کنید. در غیر این صورت روی دکمه تایید کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

اینجا نیاز است تا مدارک را در صورت لزوم بارگذاری کنید. همیشه نیاز به بارگذاری مدرک نیست.

در مرحله آخر اطلاعات مورد نیاز برای شما نمایش داده می شود. اگر تایید بود، روی دکمه «ثبت نهایی درخواست» کلیک کنید.

سپس شما می توانید منوی تامین اجتماعی من – درخواست‌های من نیز مراحل کار خود را مشاهده کنید. کلیه مراحل از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

ارسال نامه ترک کار

متقاضیان برای استفاده از سرویس غیرحضوری ارسال نامه ترک می‌توانند مراحل را به صورت زیر بپیمایند. البته به این شرطی است که مراتب احراز شرایط برقراری مستمری ازکارافتادگی کلی آن‌ها به کارفرمایشان ابلاغ و تاریخ ترک کار آن‌ها استعلام شده‌باشد.

بعد از ورود به حساب کاربری در سایت https://eservices.tamin.ir/ شوید.

سپس از طریق منوی وارد بخش «ترک کار» شوید.

در بخش بعد نیاز است تا تصویر نامه ترک کار بارگذاری شود.

بعد از تایید، همان بالا می‌توانید مراحل درخواست خود را رسیدگی کنید.

چند نکته مهم در خصوص ازکارافتادگی

چند نکته زیر را در هنگام استفاده از خدمات ازکارافتادگی بهتر است که در نظر بگیرید:

 • متاهل بودن تاثیری در شرایط برقراری ازکارافتادگی تاثیری ندارد.
 • در صورت اشتباه در واریز حقوق ازکارافتادگی، حتما باید به کارگزاری مراجعه کنید.
 • برای استفاده مجدد، باید شرایط ازکارافتادگی از ابتدا باز مورد بررسی قرار بگیرد.
 • فرمول محاسبه ازکارافتادگی به صورت سنوات پرداخت حق بیمه×متوسط حقوق ماهیانه پرداخت شده /۳۰ است.
 • سوابق بیمه‌شدگان اجباری (حق بیمه ۳۰ % از طرف کارفرما)، سوابق بیمه اختیاری با نرخ ۲۷% و سوابق پرداخت صاحبان حرف و مشاغل آزاد با نرخ ۱۸%، بیمه های شامل ازکارافتادگی هستند.

مستمری بازماندگان بیمه شده

اگر بیمه‌شده اصلی فوت کند، سازمان بیمه تامین اجتماعی با توجه به احراز شرایط، افرادی که تحت تکلف قرار دارند را شناسایی کرده و مستمری به آن‌ها پرداخت می‌کنند. دقت کنید که دریافت این مستمری با توجه به شرایط بیمه‌شده تفاوت‌هایی دارد.

درخواست غیرحضوری مستمری بازماندگان

سپس کد ملی مرحوم یا مرحومه را در کادر وارد کنید.

سپس اطلاعات مرحوم یا مرحومه نشان داده خواهد شد.

اگر متوفی بیمه‌شده باشد، سوابق او نشان داده‌ خواهد شد. در صورت تایید بودن، روی دکمه تایید کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

حالا مطابق نام نویسی افراد تبعی مرحوم، اسامی افراد نشان داده می شوند که لازم است تا افراد انتخاب و اطلاعات آدرس و تماسشان تکمیل شود.

سپس نیاز است تا مدارک بارگذاری شود.

بعد از ثبت اطلاعات، برای افزودن بازمانده بعدی و بعد ثبت نهایی کلیک کنید. درخواست شما با موفقیت ثبت شده‌ است. از طریق درخواست های من می‌توانید روند کاری درخواست خود را مشاهده کنید.

برای استفاده از خدمات غیرحضوری نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست.

فواید بیمه تامین اجتماعی برای بیمار فوت شده

پوشش های تامین اجتماعی فقط به زمان حیات فرد بر نمیگردد و حتی در زمان فوت نیز پوشش های خود را ادامه می دهد.

اگر شخص بیمه شده در اثر مریضی فوت کند. بیمه تامین اجتماعی تا سقف خاصی مبلغی از هزینه های کفن و دفن را پرداخت می کند. برای دریافت این کمک هزینه نیاز به گواهی فوت و دفترچه بیمه نیاز می باشد. بیمه فوت از خدمات تامین اجتماعی است تا بازماندگان سختی کمتری بعد از فوت سرپرست تحمل کنند.

مراحل درخواست کفالت

برای درخواست غیرحضوری کفالت کافی است به آدرس https://es.tamin.ir مراجعه کنید. البته اگر از قبل حساب کاربر کفالتی ندارید، باید ثبت نام کرده و حساب کاربری را ایجاد کنید. زمانی که بیمه‌شده می‌خواهد برای پدر و مادر خودش دفترچه بیمه بگیرد، درخواست کفالت می‌دهد که شرط سنی هم دارد؛ پدر باید ۶۰ سال سن و مادر باید ۵۵ سال سن داشته‌ باشد.

پس از ثبت نام و ورود لازم است تا از طریق منوی بیمه شدگان/ خدمات سلامت الکترونیک و درخواست برقراری کفالت، فرآیند مربوط به درخواست کفالت را انجام دهید.

بیمه بازنشستگی یا بیمه عمر

نکته بسیار مهمی ‌که در بیمه تامین اجتماعی وجود دارد، این است که به طور معمول مستمری بازنشستگی تامین اجتماعی برای افراد میانسال، مبلغ کمی ‌است و فقط برای گذراندن حداقل نیاز‌های زندگی کفایت می‌کند. شما هم اگر جزو افرادی هستید که در آینده میانگین دو سال آخر حقوق شما طبق حقوق وزارت کار است؛ باید بدانید که می‌توانید با تهیه بیمه عمر سطح رفاه زندگی خود را افزایش دهید. بدین صورت که با تهیه بیمه عمر و تشکیل سرمایه در این بیمه‌نامه، شرایط مستمری نیز برای بیمه عمر امکان پذیر است.

خدمات بیمه تامین اجتماعی

بیمه عمر راهی برای آسودگی در دوران بازنشستگی

شما به راحتی می‌توانید با پرداخت بخشی از درآمد ماهانه خود سرمایه گذاری و مستمری اضافه بر دریافتی سازمان بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید. همچنین با تهیه بیمه عمر شرایط استفاده از مزیت‌های دیگر مانند: پوشش فوت، از کارافتادگی بر اثر حادثه و بیماری‌های خاص امکان پذیر است.

خدمات بیمه تامین اجتماعی برای درمان

بیمه شده‌های تامین اجتماعی می‌توانند با دریافت دفترچه درمانی هزینه‌های پزشکی خود را پرداخت کنند. دفترچه بیمه به بیمه‌شده کمک می‌کند تا خدمات پزشکی را با نرخ پایین‌تر و در برخی از موارد به صورت رایگان استفاده کند. البته در حال حاضر دیگر دفترچه فیزیکی وجود ندارد و از طریق کد ملی انجام می‌شود. از طریق سامانه و پرداخت حق بیمه می‌توان اقدام به تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا همان بیمه کرد. برای آشنایی با استفاده از خدمات بیمه بدون دفترچه اینجا کلیک کنید. خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی به دو صورت امکان پذیر است که شامل درمان مسقیم و درمان غیر مستقیم می‌باشد.

درمان مستقیم: بیمه شده‌هایی که مستقیم به مراکز درمانی و بیمارستان‌های طرف قرارداد تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند، خدمات درمانی برای این افراد رایگان خواهد بود.

درمان غیر مستقیم: فرد بیمه‌شده با مراجعه به مراکز درمانی تامین اجتماعی در بیشتر مواقع، بخش بیشتر هزینه‌ها از طرف سازمان، پرداخت می‌شود و بخش کمتری از هزینه‌های درمان بر عهده بیمه‌شده است. همچنین اگر بیمه‌‌شده به مراکزی مراجعه کرده‌باشد که طرف قرارداد تامین اجتماعی نباشند، باید تمام هزینه‌های درمانی را پرداخت کند.

در آخر هزینه‌های پرداخت‌ شده اعلام می‌شود و بیمه تأمین اجتماعی بررسی‌های لازم را انجام داده‌‌ و مطابق قانون هیئت وزیرها مبالغ لازم به بیمه‌گزار پرداخت خواهد شد.

نکته مهم: اگر فرد بیمه‌شده با دستور سازمان تامین اجتماعی به مراکز درمانی طرف قرارداد منتقل شوند، همه هزینه‌ها بر عهده این سازمان بوده و در صورت انتقال به سایر مراکز درمانی تا ۹۰ درصد هزینه‌های پزشکی پرداخت خواهد شد.

دریافت خدمات نوبت دهی از طریق سایت یا کد USSD

شما می توانید انواع خدمات مربوط نوبت دهی را طریق سایت یا کد USSD را از طریق زیر دریافت کنید:

دریافت نوبت از طریق سایت

در ابتدا نیاز است تا وارد سایت nobat.tamin.ir شوید. بعد از ورود صفحه زیر برای شما نشان داده‌ خواهد شد:

بعد انتخاب استان، صفحه زیر نشان داده خواهد شد. شما نیاز است تا پزشک، شهر، تخصص و مرکز درمانی را انتخاب کنیم. البته فقط انتخاب شهر و تخصص الزامی است.

بعد انتخاب، فهرستی از پزشکان نشان داده می‌شود. در صورت داشتن ظرفیت، می توانید آن را رزرو کنید.

در صورتی که قبلا در سایت ثبت نام نکرده‌اید، در ابتدا باید ثبت‌نام خود را تکمیل تا بتوانید از خدمات سایت استفاده کنید.

دریافت نوبت از طریق کد USSD

برای دریافت نوبت از طریق کد USSD، لازم است تا کد دستوری #کد استان (بدون صفر)*1420*4* را شماره گیری کنید. بعد از شماره گیری و طی کردن مراحل لازم، نوبت شما ذخیره خواهد شد.

دریافت نوبت از طریق اپلیکیشن

برای دریافت نوبت و بهره مندی از دیگر خدمات مرتبط با تامین اجتماعی می توانید از اپلیکیشن موبایل 724 استفاده کنید. برای دانلود فقط کافی است تا وارد سایت 724sep.ir شوید. این برنامه موبایل قابل نصب در دو سیستم عامل اندروید و iOS است.

خدمات سایت تامین اجتماعی

بیمه گزاران می‌توانند از طریق سایت تامین اجتماعی به آدرس https://es.tamin.ir/ خدمات زیر را بر اساس در کدام گروه قرار دارند، دریافت کنند:

خدمات مرتبط با بیمه شدگان شامل موارد زیر هستند:

 • نام نویسی
 • پرونده الکترونیک
 • سابقه
 • درمانی
 • حمایت های کوتاه مدت
 • بازرسی‌های انجام شده از محل اشتغال
 • امور بیمه‌شدگان
 • بازنشستگی
 • بیمه شدگان خاص / بیمه فراگیر خانواده ایرانی
 • خدمات سلامت الکترونیک

خدمات مرتبط با کارفرمایان شامل موارد زیر هستند:

 • کارفرمایان
 • واگذارندگان
 • بازرسی‌های کارگاهی
 • لیست حق بیمه
 • مطالبات و ابلاغ‌ها
 • مطالباتی کارگاه
 • بازرسی دفاتر قانونی
 • مدیریت بدهی
 • دریافت گواهی پرداخت حق بیمه ساختمانی

خدمات مرتبط با مستمری بگیران شامل موارد زیر هستند:

 • راهنما
 • فیش حقوقی مستمری بگیران
 • حکم مستمری بگیران
 • خدمات پرونده الکترونیک
 • درخواست گواهی
 • بازنشستگی
 • اعلام شماره حساب بانکی ویژه مستمری بگیران
 • استعلام وضعیت مستمری بگیران
 • مستمری بازماندگان
 • مستمری ازکارافتادگی

خدمات پرکاربرد تامین اجتماعی شامل موارد زیر هستند:

 • ثبت نام خدمات غیرحضوری و بازیابی رمز عبور
 • خدمات سابقه
 • ارسال لیست
 • استعلام استحقاق درمان
 • فیش حقوقی مستمری بگیران
 • مستمری ازکارافتادگی
 • خدمات نام نویسی
 • خدمات پرونده الکترونیک
 • سامانه نوبت دهی مراکز درمانی
 • تفاهم نامه و تعهدنامه
 • خدمات مبتنی بر موبایل
 • حمایت‌های کوتاه مدت
 • اسناد خزانه اسلامی
 • بازرسی‌های انجام شده از محل اشتغال
 • بازنشستگی بیمه‌شدگان
 • خدمات ایرانیان خارج از کشور
 • کمیسیون‌های پزشکی
 • نامنویسی کارفرمایان
 • بازرسی کارگاهی
 • مکاتبات و ابلاغ‌ها
 • مطالبات کارگاه
 • حکم مستمری بگیران
 • درخواست گواهی
 • پرتال درمان
 • بیمه فراگیر خانواده ایرانی بیمه‌شدگان خاص
 • نامنویسی غیرحضوری افراد تبعی
 • احتساب سوابق مدت خدمت نظام وظیفه
 • تکمیل سوابق بیمه – کسری از ماه
 • قرارداد بیمه اختیاری
 • گواهی پرداخت حق بیمه واحدهای ساختمانی
 • اخذ تعهدنامه غیرحضوری فرزند اناث
 • مدیریت بدهی
 • صدور مفاصاحساب
 • سامانه نسخه نویسی الکترونیک
 • استعلام ارتباط بیمه‌ای
 • استعلام وضعیت دریافت مستمری
 • مستمری بازماندگان
 • درخواست کفالت
 • پرتال کافرمایان بازرسی دفاتر قانونی
 • اعلام سابقه به موسسات

مزیت‌های بیمه تامین اجتماعی به صورت مستقیم

با پرداخت حق بیمه می‌توان از خدمات بیمه تامین اجتماعی و مزیت‌های آن استفاده کرد. این مزیت‌ها عبارتند از:

 • خدمات درمانی
 • حوادث
 • بیماری‌ها
 • دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری
 • کمک هزینه بارداری
 • دریافت کمک هزینه ازدواج
 • هزینه‌های اروتز و پروتز
 • پرداخت هزینه سمعک، عینک طبی و ویلچر
 • دریافت مستمری ازکارافتادگی
 • بازنشستگی

مزیت‌های تامین اجتماعی به صورت غیر مستقیم

برای پرداخت مزیت‌های غیر مستمر روند مشخصی وجود ندارد و ممکن است که هر چند وقت یکبار واریزی برای کارگر‌ها وجود داشته باشد. این موارد شامل:

 • اضافه کار
 • پاداش انجام کار
 • پرداخت عیدی
 • هزینه تهیه لباس
 • پاداش انتهایی سال
 • بهره وری
 • خسارت اخراج
 • ماموریت
 • بازخرید خدمت

چند نکته در خصوص خدمات بیمه سازمان تامین اجتماعی

در خصوص خدمات تامین اجتماعی بهتر است که چند نکته زیر را هم در نظر داشته باشید:

 • خدمات تامین اجتماعی مخصوص به خود سازمان است و امکان استفاده از آن در دیگر بیمه‌های پایه مانند نیروهای مسلح وجود ندارد.
 • فقط امکان استفاده از یک بیمه برای هر فرد وجود دارد. به عبارتی، امکان استفاده از مزایای خدمات بیمه تامین اجتماعی و نیروهای مسلح وجود ندارد.
 • فقط در بیمه حرف و مشاغل آزاد امکان حذف درمان وجود دارد.
 • برای بهره بردن از مزایای دیگر خدمات مانند بازنشستگی باید شرایط آن در نظر گرفته شوند. در غیر این صورت امکان استفاده وجود ندارد.

اهمیت بیمه تامین اجتماعی

هر فرد بیمه‌شده در ازای پرداخت حق بیمه، می‌تواند از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. به طور کلی مهمترین مزیت‌های استفاده از بیمه تامین اجتماعی شامل: حمایت طبق قانون کار و پرداخت مستمری است. در ازای پرداخت به موقع حق بیمه، استفاده از دفترچه‌های درمانی نیز امکان پذیر است. همچنین افراد تحت تکلف بیمه‌شده هم شرایط استفاده از دفترچه درمانی را خواهند داشت.

در آخر سعی کرده‌ایم که در این مطلب توضیحات کاملی درباره خدمات بیمه تامین اجتماعی ارائه دهیم، اما اگر سوال یا ابهامی‌ برای شما عزیزان وجود دارد، می‌توانید در انتهای این مقاله و به صورت کامنت، سوالات خود را با کارشناس‌های بیمه دات کام در میان بگذارید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید. بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه‌نامه است که برای محصولات خود پشتیبانی ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته را در نظر گرفته‌ است. برای آشنایی با محصولات بیمه‌ای کافی است که به منوی محصولات مراجعه کنید و تنها با چند کلیک بیمه‌نامه شخص ثالث، موتور، بدنه، مسافرتی، آتش سوزی، کرونا، مسئولیت پزشکان و درمان را تهیه کنید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Williamhex گفت:

  alphabay market url darknet adresse how to access darknet markets reddit [url=https://dark-web-cannahome.com/ ]dark web market reviews [/url]

 2. WilliamZep گفت:

  alphabay url darknet drugs guide [url=https://cannahome-darkmarket.com/ ]counterfeit money onion [/url]

 3. Frankrib گفت:

  deep web links reddit 2022 darknet markets noob [url=https://cannahome-drugs-online.com/ ]bitcoin dark website [/url]

 4. RalphRit گفت:

  underground market online dark markets philippines [url=https://cannahome-onion-darkmarket.com/ ]darknet market litecoin [/url]

 5. Davidinhar گفت:

  dark web payment methods cypher darknet market [url=https://cannahome-darkmarketplace.com/ ]active darknetmarkets [/url]

 6. JamesDaymn گفت:

  dark markets philippines darknet black market url [url=https://cannahome-drugs-market.com/ ]darknet websites wiki [/url]

 7. Hansthady گفت:

  uncensored hidden wiki link guns dark market [url=https://cannahome-onion-darkweb.com/ ]onion linkek [/url]

 8. Hillnethy گفت:

  vice city market dark web links market [url=https://versusdrugsmarketplace.com/ ]fresh onions link [/url]

 9. CharlesCax گفت:

  onion link reddit pink versace pill [url=https://cannahome-onlinedrugs.com/ ]how to access darknet markets [/url]

 10. HellyLob گفت:

  darknet list market cannazon [url=https://cypher-darkweb-drugstore.com/ ]outlaw darknet market url [/url]

 11. WilliamZep گفت:

  tor2door darknet market darknet markets without login [url=https://cannahome-darkmarket.com/ ]dark markets austria [/url]

 12. Grantrib گفت:

  tor drugs how to access the dark web 2022 [url=https://cannahomedrugsonline.com/ ]onion deep web search [/url]

 13. RalphRit گفت:

  tor2door darknet market pyramid pill [url=https://cannahome-onion-market.com/ ]how to get on darknet market [/url]

 14. Frankrib گفت:

  monero darknet markets red ferrari pills [url=https://cannahome-drugsonline.com/ ]what is the darknet market [/url]

 15. Geraldabubs گفت:

  best tor marketplaces how to access darknet markets reddit [url=https://darkfoxmarket-urll.com/ ]darknet markets ranked 2022 [/url]

 16. WilliamElunk گفت:

  drugs dark web versus market [url=https://versusmarket-link.com/ ]darknet list market [/url]

 17. Robertfop گفت:

  black market website names darknet reinkommen [url=https://darkfoxmarket24.com/ ]reddit darknet markets 2022 [/url]

 18. DavidGof گفت:

  darknet markets 2022 reddit dark markets 2022 [url=https://darkfoxdarkwebmarket.com/ ]grey market link [/url]

 19. PatrickStupt گفت:

  tor darknet sites deep web updated links [url=https://darkfoxmarketplacee.com/ ]versus project darknet market [/url]

 20. Davidinhar گفت:

  currently darknet markets darknet markets availability [url=https://cannahome-darkwebmarket.com/ ]online onion market [/url]

 21. GeorgeViers گفت:

  what bitcoins are accepted by darknet markets onion seiten [url=]darknet links market [/url]

 22. JustinGralK گفت:

  tor2door market fullz darknet market [url=https://cannahome-darkmarket-online.com/ ]how to create a darknet market [/url]

 23. Jasonhoupt گفت:

  cp onion Heineken Express Market [url=https://darkfoxdarkmarketonline.com/ ]darknet drug prices [/url]

 24. Ronaldflows گفت:

  how to buy from the darknet markets darknet market get pills [url=https://cannahomedarkmarketplace.com/ ]darknet links markets [/url]

 25. Dannyovalk گفت:

  dark web search engine 2022 darkmarket url [url=https://kingdommarketplace24.com/ ]onion links for deep web [/url]

 26. DamonJef گفت:

  onion seiten 2022 black market websites credit cards [url=https://cannahome-darkweb.com/ ]black market websites tor [/url]

 27. CorryShell گفت:

  darknet markets noob deep web links 2022 reddit [url=https://versusonlinedrugs.com/ ]dark markets indonesia [/url]

 28. Sirnethy گفت:

  dark markets philippines darkmarket link [url=https://cannahomemarket-url.com/ ]hacking tools darknet markets [/url]

 29. JuliusDiono گفت:

  darkweb market uncensored deep web [url=https://darkmarketdarkfox.com/ ]online onion market [/url]

 30. Josephfease گفت:

  reddit darknet market links tor market [url=https://darkfox-darkmarket-online.com/ ]counterfeit money onion [/url]

 31. DavidAspep گفت:

  ketamine darknet market darknet telegram group [url=https://versusdrugsonline.com/ ]darknet live markets [/url]

 32. Hansthady گفت:

  dark markets chile dark web website links [url=https://cannahome-onion-darkweb.com/ ]deepdotweb markets [/url]

 33. Wendelljax گفت:

  best darknet markets 2022 bitcoin dark website [url=https://darkweb-cannahome.com/ ]best darknet markets for marijuana [/url]

 34. Danielgon گفت:

  shop on the dark web tor darknet [url=https://darkwebcannahome.com/ ]versus market darknet [/url]

 35. RichardKes گفت:

  darknet prices cypher market link [url=https://darkfoxmarketplace.com/ ]darknet marketplace drugs [/url]

 36. Shanefep گفت:

  dark web drugs bitcoin dark markets albania [url=https://cannahome-darknet.com/ ]dark markets russia [/url]

 37. JamesLinue گفت:

  what is the darknet market tor2door darknet market [url=https://cannahomeonionmarket.com/ ]tor drugs [/url]

 38. Robertfop گفت:

  dark markets united kingdom dark web markets reddit 2022 [url=https://darkfox-darkmarket.com/ ]urls for darknet markets [/url]

 39. Jasonhoupt گفت:

  darknet reddit market pills drugs onion [url=https://darkfoxdarkmarketonline.com/ ]cannahome market link [/url]

 40. JustinGralK گفت:

  guide to using darknet markets deep web drugs reddit [url=https://darkmarketcannahome.com/ ]onionhub [/url]

 41. JamesDaymn گفت:

  monkey xtc pill deep web drug url [url=https://cannahome-drugs-market.com/ ]deep web directory onion [/url]

 42. Sirnethy گفت:

  dark markets australia archetyp link [url=https://cannahomedarkmarketonline.com/ ]we amsterdam [/url]

 43. Hansthady گفت:

  darknet link drugs how to buy from darknet [url=https://cannahome-onion-darkweb.com/ ]darknet market francais [/url]

 44. Wendelljax گفت:

  darknet market litecoin dark markets uk [url=https://darkweb-cannahome.com/ ]darknet markets [/url]

 45. Randytrite گفت:

  darkfox link new darknet markets 2022 [url=https://darkfoxmarket-darknet.com/ ]asap url [/url]

 46. Matthewfah گفت:

  how to buy from the darknet markets drugs sold on dark web [url=https://darkfox-drugs-online.com/ ]how to use deep web on pc [/url]

 47. Danielgon گفت:

  black market prescription drugs onionhub [url=https://darkwebcannahome.com/ ]darknet gun market [/url]

 48. CharlesSnoca گفت:

  best darknet market may 2022 reddit dark web escrow service [url=https://darkfoxdarknet.com/ ]dark markets monaco [/url]

 49. RandyPak گفت:

  lsd drug wiki hidden financial services deep web [url=https://dark-market-darkfox.com/ ]deep web link 2022 [/url]

 50. Timmyjuido گفت:

  darknet drug vendor that takes paypal dark markets peru [url=https://darkfoxdrugsmarket.com/ ]dark web adderall [/url]

 51. Hillnethy گفت:

  bohemia market dark web markets [url=https://versusdrugsmarketplace.com/ ]darknet market list reddit [/url]

 52. HellyLob گفت:

  buying on dark web darknet selling drugs [url=https://cannahomemarket-link.com/ ]incognito market url [/url]

 53. WilliamZep گفت:

  bitcoin cash darknet markets best darknet market for counterfeit [url=https://cannahome-darkmarket.com/ ]darknet markets fake id [/url]

 54. Michaelguamn گفت:

  reddit onion list sichere darknet markets 2022 [url=https://darkfox-darkweb.com/ ]black market drugs [/url]

 55. Jasonhoupt گفت:

  darknet drug prices reddit darknet list [url=https://darkfoxmarket-online.com/ ]black market cryptocurrency [/url]

 56. DavidGof گفت:

  darknet market credit cards deep web drugs [url=https://darkfoxmarketonline.com/ ]darknet in person drug sales [/url]

 57. JamesDaymn گفت:

  top darknet markets 2022 dark market url [url=https://cannahomeonlinedrugs.com/ ]darknet markets norway 2022 [/url]

 58. JuliusDiono گفت:

  cannahome market darknet deep web addresses onion [url=https://darkmarketdarkfox.com/ ]reddit darknet markets 2022 [/url]

 59. CraigOnelf گفت:

  australian darknet markets dark web weed [url=https://cannahomedarknet.com/ ]core market darknet [/url]

 60. Randytrite گفت:

  darknet drugs wired darknet markets [url=https://darkfoxmarket-darknet.com/ ]dark web market list [/url]

 61. Danielgon گفت:

  dark market onion largest darknet market [url=https://darkmarket-cannahome.com/ ]darkfox url [/url]

 62. Zacharyjib گفت:

  australian darknet vendors darkfox market url [url=https://darkfoxdrugsonline.com/ ]darknet drugs sites [/url]

 63. JulianNut گفت:

  xanax on darknet list of online darknet market [url=https://darkfoxmarket-linkk.com/ ]dark web markets reddit 2022 [/url]

 64. CharlesSnoca گفت:

  darknet prices black market website [url=https://darkfoxdarknet.com/ ]cp onion [/url]

 65. RandyPak گفت:

  deep web updated links what is darknet markets [url=https://dark-market-darkfox.com/ ]black market websites credit cards [/url]

 66. Frankrib گفت:

  darknet link drugs wikipedia darknet market [url=https://cannahome-drugs-online.com/ ]darknet drug links [/url]

 67. Brianleade گفت:

  black market websites 2022 dark web links 2022 reddit [url=https://darkfoxoniondarkmarket.com/ ]darknet bank accounts [/url]

 68. PatrickStupt گفت:

  archetyp link how to buy drugs on darknet [url=https://darkfoxdarkmarket.com/ ]buying credit cards on dark web [/url]

 69. JamesDaymn گفت:

  darknet cannabis markets darknet market dmt [url=https://cannahome-drugs-market.com/ ]darknet market canada [/url]

 70. JuliusDiono گفت:

  popular dark websites deep web directory onion [url=https://darkfox-darkmarketplace.com/ ]darknet markets list 2022 [/url]

 71. Wendelljax گفت:

  dark web link dumps shop [url=https://cannahomedrugsmarket.com/ ]tor markets [/url]

 72. CraigOnelf گفت:

  new darknet marketplaces cypher market url [url=https://cannahomedarknet.com/ ]how to use darknet markets [/url]

 73. Brandongub گفت:

  dark markets brazil darknet market google [url=https://darkfox-darknet.com/ ]duckduckgo dark web search [/url]

 74. ADEliva گفت:

  darknet market alaska reddit darknet market list 2022 [url=https://darkfoxdarkneturl.com/ ]list of online darknet market [/url]

بیشتر بخوانید