بهترین بیمه شخص ثالث؟ ارزان ترین و گران ترین بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای تمام وسایل نقلیه موتوری است و مالکان این وسایل باید این بیمه را برای خودرو، موتورسیکلت و هرگونه وسیله نقلیه موتوری دیگری که دارند خریداری کنند. با گران شدن این بیمه، انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث با ارزان‌ترین قیمت تبدیل به یکی از مشکلات مردم شده است. در این مقاله ابتدا عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث را بررسی و سپس روش‌های خرید بهترین و ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث را معرفی می‌کنیم.

چه عواملی بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند؟

قیمت بیمه شخص ثالث معمولا در یک بازه مشخص قرار دارد و توسط بیمه مرکزی تصویب می‌شود. با این وجود برخی عوامل در تغییرات جزیی نرخ بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند.

نرخ بیمه شخص ثالث مصوب بیمه مرکزی

نرخ بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود. این نرخ با توجه به کاربری خودرو، نوع خودرو، تعداد سرنشین و … تعیین می‌شود. جدول زیر نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ مصوب بیمه مرکزی است.

نرخ جدید بیمه شخص ثالث

نرخ دیه سال ۱۴۰۰

نرخ دیه یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث است. تمامی پوشش‌های بیمه شخص ثالث بر اساس قیمت دیه تعیین می‌شوند. پوشش جانی ثالث ۱۴۰۰ برابر با دیه کامل در ماه حرام یعنی ۶۴۰ میلیون تومان و پوشش حوادث راننده برابر با دیه کامل در ماه عادی (غیر حرام) یعنی ۴۸۰ میلیون تومان است. پوشش مالی نیز حداقل مبلغ یک‌چهلم دیه یعنی ۱۶ میلیون تومان و حداکثر ۳۲۰ میلیون تومان است.

سطح پوشش مالی بیمه شخص ثالث

پوشش مالی بیمه شخص ثالث می‌تواند بین ۱۶ میلیون تا ۳۲۰ میلیون تومان باشد. هرچه سقف پوشش مالی افزایش پیدا کند مبلغ بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. نرخ مصوب بیمه مرکزی بر اساس کمترین میزان پوشش مالی یعنی ۱۶ میلیون تومان است.

بهتر است سقف پوشش مالی را از حداقل افزایش دهید تا در صورت وقوع حادثه، احتمال زیان مالی را کاهش دهید. توصیه ما این است که برای داشتن بهترین بیمه شخص ثالث با قیمت مناسب، پوشش مالی ۵۰ میلیون تومان را انتخاب کنید تا هم هزینه افزایش زیادی نداشته باشد و هم ریسک خسارت کمتر شود.

حتما بخوانید:  بیمه ثالث چیست؟ | روش محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ، تخفیف ثالث و جریمه دیرکرد بیمه ثالث

تخفیف عدم خسارت

در صورتی که در مدت اعتبار بیمه شخص ثالث خسارت ایجاد نشود و از بیمه شخص ثالث استفاده نکنید به شما تخفیف عدم خسارت تعلق می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت به صورت سالیانه به پلاک خودرو تعلق می‌گیرد. در قانون جدید، با هرسال عدم خسارت، ۵ درصد به تخفیف عدم خسارت افزوده می‌شود.

سال
قانون
۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
قدیم۱۰%۱۵%۲۰%۳۰%۴۰%۵۰%۶۰%۷۰%۷۰%۷۰%۷۰%۷۰%۷۰%۷۰%
جدید۵%۱۰%۱۵%۲۰%۲۵%۳۰%۳۵%۴۰%۴۵%۵۰%۵۵%۶۰%۶۵%۷۰%

از طرفی در صورت خسارت، تمام تخفیف‌ها به صورت یکجا از بین نمی‌رود بلکه طبق جدول زیر کاهش می‌یابد.

تعداد خسارت / نوع خسارتیک باردو بارسه بار و بیشتر
مالی۲۰ واحد۳۰ واحد۴۰ واحد
بدنی۳۰ واحد۷۰ واحد۱۰۰ واحد

جریمه دیرکرد

در صورتی که بیمه شخص ثالث خود را به موقع تمدید نکنید مشمول جریمه دیرکرد می‌شوید. این جریمه با توجه به نوع خودرو و به صورت روزانه تعیین می‌شود. مبلغ جریمه دیرکرد روزانه ۱۴۰۰ طبق جدول زیر است.

نوع خودرومبلغ جریمه دیرکرد
سواری -کمتر از چهار سیلندر۵,۳۰۸
سواری -پیکان، پراید و سپند۶,۲۸۶
سواری -سایر چهار سیلندرها۷,۳۹۰
 سواری -بیش از چهار سیلندرها۸,۲۷۰
موتورسیکلت گازی۱,۳۱۸
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر۱,۶۱۰
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا۱,۷۶۸
موتورسیکلت سه چرخ۱,۹۰۲
بارکش تا ۱ تن۶,۵۰۳
بارکش بیش از ۱ تن تا ۳ تن۷,۸۳۰
بارکش بیش از ۳ تن تا ۵ تن۹,۹۱۱
بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن۱۲,۶۹۸
بارکش بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن۱۴,۷۷۶
بارکش بیش از ۲۰ تن۱۵,۶۶۰

در زمان خرید بهترین بیمه شخص ثالث به چه مواردی توجه کنیم؟

تمام عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث در تمام شرکت‌ها یکسان هستند و به عبارتی قیمت این بیمه در تمام شرکت‌ها برابر است و یا تفاوت بسیار کمی دارد. در نتیجه در زمان خرید بهترین بیمه شخص ثالث بهتر است در کنار قیمت به موارد زیر نیز توجه کنید.

رضایت از پرداخت خسارت

شرکت‌های بیمه هرسال توسط بیمه مرکزی بررسی می‌شوند و عواملی مانند تعداد بیمه فروخته شده، تعداد خسارت پرداختی، مبلغ خسارت پرداختی و … در این شرکت‌ها بررسی می‌شود. تمامی این اطلاعات در سالنامه بیمه مرکزی موجود هستند.

به طور کلی میزان رضایت از پرداخت خسارت کمترین امتیاز را در بین شاخص‌های ارزیابی شرکت‌ها دارد چراکه در اکثر موارد، مردم از مبلغی که به عنوان خسارت تعیین شده است رضایت ندارند. این امر می‌تواند به دلیل شناخت کم مردم از این صنعت باشد. با این وجود برخی از شرکت‌ها مانند بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه سرمد، بیمه رازی و … بیشترین تعداد فروش را در زمینه بیمه شخص ثالث دارند.

توانگری مالی

توانگری مالی شرکت‌های بیمه در سال ۹۹ طبق جدول زیر است.

نام شرکتنسبت توانگریسطح توانگری
ما۱۸۴۱
ملت۲۷۹۱
سرمد۱۴۷۱
 پاسارگاد۲۱۹۱
ایران۷۱۲
نوین۱۱۴۱
سامان۱۰۱۱
کارآفرین۱۷۷۱
البرز۱۳۸۱
آسیا۱۲۰۱
سینا۹۰۲
تعاون۱۵۹۱
معلم۷۷۲
رازی۱۰۲۱
دانا۱۲۲۱
پارسیان۱۲۹۱
کوثر۱۲۷۱
دی۲۰۸۱
تجارت نو۱۵۰۱
زندگی خاورمیانه۹۲۶۱

توانگری سطح یک و دو نشان دهنده‌ی توانمندی شرکت در پرداخت خسارت است. در حالی که توانگری سطح چهار نشان می‌دهد شرکت در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و با چالش‌های مالی بسیاری روبه رو است. بیمه‌ آسیا, دانا, پارسیان و البرز علاوه بر این که تعداد بیمه‌نامه‌ بیشتری فروخته اند از توانگری مالی بالایی در مقایسه با سایر بیمه‌ها برخوردار اند.
بر اساس آمار منتشر شده در سالنامه ۹۸ بیمه‌ سامان، پاسارگاد، آسیا، ما، ملت و البرز همچنان توانگری مالی بالای خود را حفظ کرده اند. حفظ ثبات، کاهش زیان انباشته و ضریب خسارت پایین از عواملی است که توانگری مالی این شرکت‌ها را در سطح یک حفظ کرده است.

تعداد مراکز پرداخت خسارت

در جدول زیر می‌توانید تعداد مراکز پرداخت خسارت شرکت‌های مختلف را ببینید. به طبع هرچه تعداد مراکز پرداخت خسارت بیشتر باشد، دسترسی به این مراکز ساده‌تر خواهد بود و می‌توانید در صورت وقوع حادثه راحت‌تر خسارت خود را دریافت کنید.

نام شرکتتعداد شعب
بیمه ملت۲۱۱
بیمه ایران۱۲۰
بیمه پارسیان۶۰
بیمه آسیا۴۶
بیمه دانا۷۸
بیمه پاسارگاد۶۲
بیمه رازی۳۹
بیمه نوین۵۴
بیمه سامان۵۸
بیمه البرز۵۴
بیمه سرمد۱۹
بیمه معلم۵۸
بیمه کارآفرین۵۴
بیمه دی۴۹
حتما بخوانید:  پرداخت خسارت سیار؛ مزیتی قابل توجه برای شرکت‌های بیمه

پرداخت خسارت سیار

داشتن پرداخت خسارت سیار یکی از مهم‌ترین مزایا برای شرکت‌های بیمه است. پرداخت خسارت سیار یا همان پرداخت خسارت در محل، فرایند ارزیابی و پرداخت خسارت را برای مردم آسان می‌کند و همین امر می‌تواند در انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث تاثیر بسزایی داشته باشد. در جدول زیر وضعیت پرداخت خسارت سیار شرکت‌های بیمه مشخص شده است.

خسارت سیار بیمه

خرید عطر و ادکلن

توسعه دهنده کسب و کارهای آنلاین/ وب / تجارت الکترونیک / کارشناس بیمه های اشخاص و اموال

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.