وبلاگ خبری و فروشگاهی ساتاپلاس
0

درباره بیمه درمانی پایه و انواع آن

بازدید 239

بیمه درمانی پایه چیست؟

در این مطلب قصد داریم در خصوص بیمه پایه توضیحاتی ارائه کنیم. این که دقیقا بیمه ی پایه چیست؟ انواع بیمه‌های پایه کدامند؟ حق بیمه پایه چقدر است؟ تفاوت بیمه پایه و بیمه تکمیلی چیست؟ معرفی سازمان‌های بیمه گر پایه و …

تعریف بیمه پایه

بیمه پایه در واقع پوشش برخی از هزینه‌های درمانی پایه توسط دولت است. شهروندان هر کشور با توجه به سیاست‌های بهداشتی و درمانی آن کشور، تا حدی تحت پوشش بیمه پایه قرار می‌گیرند. به طور مثال در برخی کشورهای اروپایی غالب هزینه‌های درمانی شهروندان توسط دولت پرداخت می‌گردد اما در آمریکا این پوشش کمتر است و مردم می‌بایست جهت جبران هزینه‌های درمانی خود، بیمه‌ تکمیلی که توسط شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شود، تهیه نمایند. در ایران نیز بیمه پایه به جز در مواردی خاص و یا در مراکز درمانی خاص، بخش مهمی از هزینه درمان به عهده دولت نیست و مردم می‌بایست خودشان این هزینه را انجام دهند و یا این که از طریق تهیه بیمه تکمیلی، این هزینه توسط بیمه‌گران بیمه‌های بازرگانی تامین خواهد شد.

انواع بیمه پایه

در کشور ما بیمه پایه توسط چند سازمان ارائه می‌گردد. شاید مهم‌ترین سازمان ارائه دهنده بیمه پایه در ایران، سازمان بیمه تامین اجتماعی باشد. علاوه بر بیمه تامین اجتماعی، انواع دیگری از بیمه پایه نیز وجود دارد که عبارتند از: بیمه سلامت (بیمه خدمات درمانی سابق)، بیمه نیروهای مسلح و بیمه کمیته امداد. در ادامه در رابطه به هر یک از این بیمه‌های پایه توضیحاتی ارائه شده است.

بیمه تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین سازمان‌های ارائه دهنده بیمه پایه در ایران انجام وظیفه می‌کند. کلیه شرکت‌های خصوصی و کارفرماها در سراسر کشور طبق قانون کار، موظف هستند پرسنل خود را تحت پوشش این بیمه درآورند. میزان حق بیمه پرداختی به تامین اجتماعی در این حالت برابر با 30% حقوق است که البته 7% آن از حقوق پرسنل کسر خواهد شد و 20% توسط کارفرما و 3% مابقی توسط دولت پرداخت می‌گردد. البته کل این حق بیمه بابت بیمه درمانی نیست. در واقع تامین اجتماعی خدمات مختلفی را ارائه می‌کند که عبارتند از:

 • پوشش بیمه‌های درمانی، حوادث و بیماری‌ها
 • پرداخت غرامت دستمزد در زمان بیماری
 • پرداخت مقرری بیمه بیکاری
 • پرداخت مستمری در دوران بازنشستگی
 • پرداخت مستمری در صورت از کارافتادگی و یا فوت
 • پرداخت کمک هزینه و هدیه ازدواج
 • پرداخت کمک هزینه بارداری
 • پرداخت بخشی از هزینه‌های پروتز و اروتز مانند سمعک، عینک طبی و ویلچر

بیمه سلامت

سازمان بیمه سلامت زیرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. این سازمان جهت ارائه خدمات پایه درمان به کلیه اقشار جامعه است. سازمان بیمه سلامت ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مصوبات دولت در راستای اجرای پنجم توسعه به ارائه خدمات درمانی یکسان به بیمه‌شدگان در سراسر کشور می‌پردازد.

شرط تحت پوشش قرار گرفتن بیمه سلامت نداشتن سایر بیمه‌ها مانند بیمه تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و یا کمیته امداد است.

بیمه سلامت تنها جنبه پوشش درمانی دارد و بر خلاف بیمه تامین اجتماعی امکان استفاده از خدمات و تسهیلات بازنشتگی مانند پرداخت مستمری ماهیانه را ندارد.

بیمه نیروهای مسلح

تمامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تحت پوشش بیمه نیروهای مسلح هستند. این بیمه از طریق سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح – ساتا- صورت می‌گیرد. این سازمان علاوه بر پوشش هزینه‌های درمانی نیروهای مسلح و خانواده ایشان، خدمات و تسهیلات مربوط به بازنشستگی را نیز ارائه می‌کند. در واقع همچون سازمان بیمه تامین اجتماعی که برای شاغلان و بازنشستگان شرکت‌ها خدمات مختلفی ارائه می‌کند، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح نیز چنین خدماتی را به شاغلان و بازنشستگان نیروهای مسلح ارائه می‌کند.

بیمه کمیته امداد

یکی دیگر از انواع بیمه‌های پایه در ایران بیمه مربوط به کمیته امداد است. این بیمه در سه دسته مختلف به صورت زیر ارائه می‌گردد. بیمه‌شدگان مربوط به هر دسته از خدمات درمانی، از کارافتادگی و بازنشستگی بهره‌مند می‌شوند.

 1. بیمه اجتماعی مشمولین طرح ‌های اشتغال و خودکفایی
 2. بیمه  اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری
 3. بیمه اجتماعی مددجویان از طریق صندوق بیمه روستاییان و عشایر

تفاوت بیمه پایه و بیمه تکمیلی

همان‌طور که توضیح داده شد، بیمه پایه هزینه‌‎های درمانی را پوشش می‌دهند. اما لازم به ذکر است که میزان پوشش غالب این بیمه‌های پایه کم است و برای تامین هزینه‌های کامل درمان به خصوص هزینه‌های سنگین بیمارستانی و بسیاری از خدمات درمانی دیگر کفایت نمی‌کند. بنابراین در کنار بیمه‌های پایه، بیمه‌ تکمیلی توسط شرکت‌های بیمه بازرگانی ارائه می‌شود. در واقع جهت پوشش هزینه‌های درمانی به صورت کاملتر از بیمه پایه، خرید بیمه تکمیلی اکیدا توصیه می‌گردد.

در حال حاضر تنها شرکت بیمه آسماری بدون داشتن بیمه پایه امکان ارائه بیمه تکمیلی شرکتی را ارائه می‌کند. سایر شرکت‌های بیمه پرسنل و افراد خانواده ایشان را تنها در صورتی که بیمه پایه داشته باشند تحت پوشش قرار می‌دهند. اما بیمه آسماری چنانچه برخی از پرسنل و یا اعضای خانواده ایشان به هر دلیلی بیمه پایه نداشته باشند، بدون افزایش قیمت به ایشان بیمه تکمیلی عرضه می‌کند. البته اخیرا چند شرکت مانند بیمه دی، بیمه تکمیلی سامان و بیمه تکمیلی تعاون بیمه درمان انفرادی نیز عرضه می‌کنند که بدون داشتن بیمه پایه با افزایش حق بیمه قابل خریداری است. اما در حالت کلی مزایای بیمه‌های تکمیلی گروهی نسبت به انفرادی بسیار بیشتر است و قیمت کمتری نیز دارد.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید